warszawa.dogmasters.pl

Skontaktuj się z nami
tel. 887-767-767 lub 605-314-031
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

O zapobieganiu pogryzieniom w Polsat News

W poniedziałek, 28 stycznia 2013 nasza instruktorka Ewelina Eggert w programie informacyjnym Polsat News mówiła o tym co mogą zrobić właściciele psów, by zapobiegać pogryzieniom.

Redakcja zaprosiła trenerkę, gdyż w weekend doszło do kolejnego wypadku z udziałem psa. Tym razem ofiarą była pięcioletnia dziewczynka, która z ranami głowy trafiła do szpitala (http://tvp.info/informacje/ polska/lodzkie-amstaf-pogryzl-pieciolatke/9892101).

Właściciele psa byli zszokowani, gdyż nigdy wcześniej nie wykazywał on objawów agresji. Co mogli zatem zrobić, by zapobiec tej tragedii? Przede wszystkim powinni w sposób przemyślany przeprowadzić socjalizację psa. Najpierw w okresie szczenięcym, nauczyć go spokojnego zachowania w obecności dzieci. To ważne zadanie, które należy starannie zaplanować właśnie ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Najłatwiej nauczyć psa właściwego zachowania przy dzieciach w okresie socjalizacji (8-16 tygodni). Ze względu na istotę tego zadania socjalizację z dziećmi należy kontynuować przez całe życie psa. Trzeba przy tym uwzględniać spokojne witanie się z nimi i odpowiednie zabawy.

W tym konkretnym przypadku pies ugryzł dziecko w tył głowy. Z opisu sytuacji wynika, że albo pogryzienie było wynikiem rozpoczęcia przez psa niewłaściwej zabawy, albo nieopatrznie uruchomionego mechanizmu łowieckiego. Dlatego ważne jest, by każdy pies był uczony właściwych zabaw z ludźmi. Zapasy z psem, udawane walki pies-człowiek to prosta droga do kłopotów. Jeśli pies bawi się tak z dorosłym mężczyzną być może nie zrobi mu krzywdy. Jednak próba podobnej zabawy z dzieckiem może skończyć się tragicznie. Warto uczyć psa, że ludzi się nie podgryza, nawet w zabawie. A jeśli już ręka człowieka znajdzie się w psiej paszczy, to szczęka nie powinna się zaciskać.

Rodzice powinni także uczyć dzieci, jak zachować się w przypadku spotkania z obcym psem. Najważniejsze zasady to:
- nie patrz psu w oczy – wpatrywanie się w psie oczy to prowokowanie go do walki - nie krzycz i nie piszcz – wysokie tony działają na psa pobudzająco, mogą sprawić, że piszczącego osobnika potraktuje jak zdobycz
- nie uciekaj – w psim języku spowolnienie ruchów działa uspokajająco
- chroń głowę, szyję i brzuch, ale nie wymachuj rękami i nogami – machanie kończynami może prowokować psa do ataku, należy nimi po prostu zasłonić wrażliwe miejsca

DogMasters Warszawa

Szkolenie i tresura
psów i szczeniąt
w Warszawie

tel. 887 767 767 lub 605-314-031
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Znajdź nas na:

Nasze serwisy

Zamów newsletter